تبلیغات
بررسی اعتقادات وهابیت و سلفیت و مفتی زاده - تحلیلی بر انتخابات و نتایج آن

بررسی اعتقادات وهابیت و سلفیت و مفتی زاده

انتخابات هفت اسفند با همه ی فراز و فرودهایش  انجام شد و نتایج آن مجددا تحلیل گران داخلی و خارجی را به شگفتی واداشت 

  انتخابات هفت اسفند با همه ی فراز و فرودهایش  انجام شد و نتایج آن مجددا تحلیل گران داخلی و خارجی را به شگفتی واداشت
آنچه از مصاحبه های دو جناح آشکار می شود  نه کارشناسان جناح راست و نه جناح چپ باور نمی کردند وضعیت آراء تهران اینگونه بشود .
اصول گرایان در تهران متحمل شکست سنگینی شدند و اصلاح طلبان توانستند کل صندلی های تهران را از آن خود کنند اما وضعیت در شهرستان ها اینگونه نبود . از طرفی درصد مشارکت مردم در تهران کمتر از بسیاری از شهرستان ها نیز بود یعنی مردم کم تر از دیگر شهرستان ها شرکت کردند و همان عده ای هم که آمدند رآی متفاوتی دادند .
این رآی مردم در تهران موجب تحلیل های گوناگونی شد عده ای مردم تهران را انگلیسی و کوفه ای خواندند و عده ای دیگر آنان را متمدن نامیدند .
شهرستان ها نیز توسط برخی افراد عقب مانده لقب گرفتند این وسط عده ای هم گفتند آه بستگان رحیمی دامن اصول گرایان را گرفته است .
این گونه اظهارات عجیب و غریب و ضد و نقیض و تحلیل های متفاوت همگی نشان از غافلگیری تحلیل گران دوطرف داشت اما براستی چرا اینگونه شد ؟
به نظر نویسنده ی این مطلب ، آن چیزی که در تهران و شهرستان ها موجب نتایج مذکور شد همگی ریشه در  یک واقعیت دارد :
و آن واقعیت را می توان در یک جمله خلاصه کرد: (( متأسفانه نارضایتی از وضعیت اسف بار اقتصادی  در میان مردم موج می زند))
مردم ناراضیند، اما این نارضایتی در میان تهرانی ها به یک شکل و در میان تهرانی ها به شکلی دیگر بروز کرد ،سؤالی که پیش می آید این است که  چرا این نارضایتی به دوشکل بروز کرد ؟
همانگونه که احتمالا اکثر خوانندگان این متن نیز می دانند افرادی که طرفدار کامل و بدون چون و چرای جناح های چپ و راست هستند درصد پایینی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و اکثر مردم ایران به هیچ وجه طرفدار بی چون و چرا این یا آن جناح نیستند بلکه  با توجه به شرایط مکانی و زمانی رأی آنان تغییر می یابد .
در واقع می توان گفت این نخبگانند که با تبلیغات و شناخت دغدغه های مردم و پاسخگویی به آن مطالبات رأی برای جناح شان جور می کنند بنا بر این نخبگان هر یک از طرفین بیشتر با مطالبات مردم همراهی کنند در انتخابات برنده خواهد بود .
 نخبگان طرفدار جناح ها  در اکثر موارد و زمان ها طرفدار سینه چاک این یا آن هستند و کمتر تغییر مسیر می دهند  و  مردم در اثر قول ها و اطمینان هائی که از جانب نخبگان دریافت می کنند  گاهی به این سمت و زمانی دیگر به سمتی دیگر متمایل می شوند چرا ؟
پاسخ این است که : نخبگان و مردم عادی هر یک دغدغه های خاص خود را دارند این دغدغه ها معمولا تغییرات کمی دارد روشنفکران جناح راست دغدغه ی مذهبی ماندن جامعه را بیشتر دارند و جناح چپ را در این خصوص ثابت قدم نمی یابند به همین دلیل کمتر به آن سمت متمایل می شوند  در مقابل درنخبگان جناح چپ تنوع فکری بسیاری دیده می شود  حتی در این دوره ی انتخابات برخی سلطنت طلب ها هم در انتخابات شرکت کردند . و اکثرا نگرانی های دیگری دارند و نمی توانند به سمت راست متمایل شوند
 مردم ضمن اینکه به دین و مذهب مورد قبول شان  اعتقاد دارند و تکالیف مذهبی خود را انجام می دهند اما خواستار  اشتغال جوانان و فراهم شدن امکان  ازدواج  و نیز برخورداری از یک زندگی قابل قبول و نیز زندگی در فضائی را می خواهند که متعادل باشد .
مردم همچنین از اخباری که دست به دست می گردد و حاکی از پارتی بازی و رشوه خواری و رانت و.. است به شدت ناراحتند .
آن چیزی که در تهران اتفاق افتاد روشنفکران جناح چپ بهتر و شایسته تر عمل کردند و توانستند بر نارضایتی مردم موج سواری کنند اما در شهرستان ها حرف نخبگان راست بیشتر خریدار داشت .
در انتخابات مردم ناراضی چه در تهران و چه در شهرستان ها همگی از وضعیت نامناسب بویژه در مباحث اقتصادی و بخصوص بیکاری و فقر اعلام نارضایتی کردند نوک تیز پیکان  این اعلام نارضایتی در تهران اصول گرایان را هدف قرار داد اما در شهرستان ها مردم عامل بدبختی خود را کسانی دیگر یافتند .
اینکه گفته می شود  در تهران مرفهین در انتخابات شرکت کردند لذا رأی متفاوتی دادند حتی اگر این خبر درست باشد تغییر ی در اصل ماجرا ایجاد نمی کند چون افراد غیر مرفهی که نیامدند به دلیل نارضایتی صحنه را به مرفهین سپردند و مرفهینی که دلیل نارضایتی شان چیز دیگری بود استثنائا آمدند و توانستند از عدم حضور مردم غیر مرفه نهایت استفاده را ببرند . نخبگان جریان چپ توانسند عده ای را که اگر می آمدند رأی غیر از این می بود خانه نشین کرده و مردمی را به پای صندوق ها بیاورند که رأی مورد نظر آنان را در صندوق ها بیندازند .
پس رأی تهران نیز برایند نارضایتی از وضعیت اقتصادی است عده ای تحلیل می کنند که این آراء بدست آمد چون مردم از تندروی ها خسته شده اند و یا اقتدار گرائی را بر نمی تابند ، این موضوع و دیگر موضوعات دیگر اثر چندانی در رأی بدنه ی اصلی مردم نداشته است هر دولتی که بتواند به وضعیت اقتصادی در عمل و در جهان واقع نه در آمار اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران سر و سامانی بدهد و اشتغال ایجاد نموده فقر را از بین ببرد برنده ی انتخابات های آینده خواهد بود .
ممکن است گفته شود دولت روحانی در خصوص مسائل اقتصادی توفیق زیادی کسب نکرد پس چرا موفق شد ؟ پاسخ : روشنفکران جناح چپ توانستند علت ناکامی ها را به دولت های قبل نسبت دهند  و خود را مبرا سازند .
هر چند جواب چرائی این نوع رأی دادن مردم کاملا ساده و پیش پا افتاده است اما سردمداران دو جناح از اینکه دلیل اصلی به مردم گفته شود جلوگیری می کنند چون اگر مردم همه بدانند که  چپ و راست بر نارضایتی آنان موج سواری می کنند دیگر نه به این و نه به آن رأی نخواهند داد .
و به همین دلیل است که متأسفانه روشنفکران دو جریان همیشه با تحلیل های عجیب و غریب و پیچاندن موضوع از توجه به وضعیت اقتصادی جلوگیری می کنند تا خود سوار بر موج نارضایتی به اهداف مورد نظرشان برسند بر ماست که از بدبختی و مشقت مردم که دستمایه ی پیروزی این و آن در انتخابات های متفاوت شده جلوگیری کرده و با صدای بلند علت اصلی تغییر رأی مردم از این جناح به آن جناح را اعلام کنیم .
ما با ایجاد کانالی تلگرامی درصدد هستیم تا جریانی از نخبگان را سازماندهی و روانه ی مجلس و دیگر مناصب نمائیم که دغدغه یشان بهبود وضعیت اقتصادی مردم باشد خواهشمند است در این مسیر کمک ما باشید بدون شک ماندن و بقای انقلاب و ایران و امنیت در گرو موفقیت تلاش های این جریان جدید است اگر ما بتوانیم نمایندگان و رئیسان جمهوری  را به مردم معرفی بکنیم و روانه ی مجلس و ریاست جمهوری بکنیم که وضعیت اقتصادی را سر و سامان بدهند باعث شده ایم که در آینده ایران سوریه ای دیگر نشود و اگر نتوانیم ایران در خطر خواهد بود . هر کس با هر مذهب و دینی که به ایران علاقه دارد می تواند در این مسیر با ما همراهی و همکاری کند تنها شرط همراهی ایرانی بودن و دغدغه ی ایران داشتن است .
آدرس :

  https://telegram.me/joinchat/BugSnT1Gds5AuPLFw341jQ

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :